• slider1.jpg
  • slider2.jpg
  • slider3.jpg
  • slider4.jpg

Start

Hufcowy Kurs Zastępowych „nie- MOŻLIWE”

W piątkowe popołudnie 4.listopada gościnne progi szkoły w Uniejowie otworzyły się dla funkcyjnych drużyn harcerskich biorących udział w kursie zastępowych „nie-Możliwe”. Komendantem spotkania był dh. phm Waldemar Terlecki. Pod okiem kadry uniejowskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego swoją wiedzę i umiejętności doskonaliło 19 osób z drużyn z Wielenina, Uniejowa, Zadzimia i Jeziorska.
Piątkowe i sobotnie zajęcia trwały do późnych godzin nocnych. W czasie zajęć uczestnicy budowali pozytywne relacje w grupie rówieśniczej, tworząc własną kursową obrzędowość. Młodzi wodzowie drużyn harcerskich mogli w czasie warsztatowych zbiórek rozbudować wiedzę na temat metody harcerskiej, form pracy w drużynie i zasad dobrej zbiórki. Posmakowali, czym jest planowanie pracy w drużynie. Ćwiczyli się w musztrze i w zajęciach w terenie. Poszerzyli wiedzę z zakresu regulaminów obowiązujących w Związku Harcerstwa Polskiego i zasad bezpieczeństwa. Zastępowi gromadzili pomysły na własne zbiórki rozgrywając rozmaite gry i wykonując ćwiczenia warsztatowe. Był czas na dyskusję, wymianę poglądów, sporządzenie notatek. W przerwach można było przyrządzić niepowtarzalną korzenną herbatę.
W czasie kursu, jego organizatorzy znaleźli czas na spotkanie wokół ognia, piosenki harcerskie i pieśni patriotyczne. W świecowisku poza kursantami i kadrą kursu udział wzięła komendantka Hufca ZHP Uniejów dh. Małgorzata Rosik oraz dh. Piotr Kozłowski, przewodniczący hufcowej komisji rewizyjnej. Harcerze dzięki gawędzie, przenieśli się w czasy gdy pionierzy ruchu harcerskiego budowali jego początki i włączali się w walkę o niepodległość państwa polskiego. W czasie chwil skupienia wszyscy uczestnicy świecowiska uczcili pamięć tych, dzięki którym 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości.
Zastępowi i przyboczni pracowali twórczo indywidualnie i w małych grupach przez cały weekend. Poznali, jak ważną rolę w drużynie pełnią oni sami. W czasie zajęć uczestnicy pokazali jak wiele już potrafią dzięki czemu uzyskali patent zastępowego. Kadra warsztatów udowodniła harcerzom, że jeśli tylko zechcą dzięki pracy i staraniom, wszystko będzie MOŻLIWE.
Anna Walczak

ZOBACZ ZDJĘCIA

wosm wagggs-01-01