• slider1.jpg
  • slider2.jpg
  • slider3.jpg
  • slider4.jpg

Start

Wspomnienia z wakacji 2017 Hufca ZHP Uniejów

Hufiec ZHP Uniejów w minione wakacje prężnie pracował,  dzięki naszym wspaniałym wolontariuszom, którzy podjęli się  zorganizować trzy obozy harcerskie  i spływ kajakowy dla instruktorów. Poświęcają swój cenny czas oraz podejmują trud, by dzieci mogły radośnie spędzić wakacyjny czas.
Dzieci w tym roku pojechały na obozy  do Marianówki w Kotlinie Kłodzkiej oraz do Dąbek nad morzem. W sumie w obozowej akcji letniej uczestniczyło 130 dzieci.
Pierwszym turnusem był dwutygodniowy obóz w Marianówce w terminie 03.07-17.07.2017 Komendantem obozu była phm Alina Karolak, wychowawcy to phm Anna Walczak, dh Marta Frątczak, dh Anna Mielczarek. Obóz zorganizowany był pod namiotami w leśnej scenerii.
Tematem przewodnim obozu był temat legend ,,Poszukiwanie ducha Gór’’
Zorganizowane zostały wycieczki do Kletna, połączone ze zwiedzaniem Jaskini Niedźwiedziej, do Kłodzka i Bystrzycy. Dzieci miały okazje poznać piękno gór w trakcie wędrówek szlakiem Góry Iglicznej, na górę Śnieżnik, czy Szczeliniec.
Drugi turnus to tygodniowy pobyt nad morzem w terminie 28.07-04.08 2017r . Komendantem obozu był hm Piotr Łukasiewicz, wychowawcami byli pwd. Sylwia Wojtczak, pwd. Milena Kudanowska, dh Elżbieta Łukasiewicz, dh Marlena Jaskiewicz i dh Mariusz Bryla. Obóz zorganizowany był w szkole bardzo blisko plaży tuż przy sosnowym lesie
Tematem przewodnim obozu było „nadmorskie harcowanie”.
Zorganizowane zostały wycieczki do Darłówka, Doliny Charloty oraz Ustki.
W Darłówku uczestnicy zwiedzali latarnię morską, podziwiając panoramę wybrzeża oraz rozsuwany most łączący wschodnią część miejscowości z zachodnią. W Dolinie Charloty atrakcją był ogród zoologiczny oraz rejs statkiem na wyspę lemurów. W Ustce  uczestnicy wzięli  udział w lekcji historii zwiedzając poniemieckie bunkry Blüchera oraz wyruszyli w morski rejs pirackim statkiem Dragon.

Trzeci turnus to również tygodniowy pobyt nad morzem w terminie 04.08-12.08.2017
Komendantem obozu – warsztatów muzycznych był pwd Jakub Pięgot, wychowawcami byli phm Teresa Łuczak, hm Marian Pięgot, dh Katarzyna Obolewska, Maksymilian Mielcarek, pwd Martyna Gierada, Adrian Sobczyński
Obóz miał formę warsztatów muzycznych. To właśnie w czasie wakacji orkiestra może szybko i sprawnie, nauczyć się nowych utworów. Otoczenie lasu i rodzinna atmosfera sprawiły, ze młodzież wróciła do domu zadowolona z zapasem energii na nadchodzący rok. Bliskość morza i sprzyjająca pogoda sprawiły, że wypoczynek udał się doskonale.
Celem takich obozów jest zapewnienie uczestnikom aktywnego wypoczynku poprzez różne formy zajęć na świeżym powietrzu. Kształtowanie w harcerzach i zuchach potrzeby obcowania z przyrodą. Wdrażanie do samodzielności poprzez czynności samoobsługowe np. słanie łóżek, utrzymanie porządku wokół siebie. Jak również rozwijanie inwencji twórczych.

Pod koniec wakacji w ostatnią sierpniową sobotę instruktorzy Hufca zorganizowali Spływ Kajakowy rzeką Wartą a następnie ognisko, by podsumować wakacje 2017 i zaplanować nadchodzący nowy rok harcerski 2017/2018. Czas ten zaowocował nowymi pomysłami, które na pewno będą realizowane w trakcie zajęć i obozów.

Autor
Pwd Małgorzata Rosik
Hm Barbara Zwolińska

ZDJĘCIA

wosm wagggs-01-01