Biwak DMB 2018

Drużyna Harcerska „W stronę słońca”

oraz Gromada „Smoczy Ogień” z Szadku

zaprasza gromady i drużyny Hufca ZHP Uniejów

na biwak z okazji Dnia Myśli Braterskiej,

który odbędzie się z 16.02. na 17.02.2018r.

w Szkole Podstawowej w Szadku.

Przybycie uczestników zaplanowano na 17.30-18.00.

Zakończenie biwaku 17.02. ok. 16.30.

Zapewniamy obiad w sobotę i kącik herbaciany.

Kolację i śniadanie drużyny przygotowują we własnym zakresie.

Drużyny i gromady powinny mieć przybory toaletowe, przybory do jedzenia, pisania, zmienne obuwie, strój do spania, przynajmniej jeden telefon lub aparat umożliwiający nagrywanie i fotografowanie, okrycie wierzchnie stosowne do warunków atmosferycznych.

Zgłoszenia (patrole maks. 10 osobowe + nocujący, chodzący z patrolem opiekun) do 12.02. pod numerem telefonu 781290132.

Koszt biwaku 5zł. Drużynowi przywożą listę uczestników.

Biwak Noworoczny 2018 - sprawozdanie

W pierwszym tygodniu Nowego 2018 Roku, zuchy i harcerze z Hufca Uniejów, przyjechali do Wielenina na Biwak Noworoczny. Po przyjeździe, zakwaterowaniu i apelu poprowadzonym przez komendanta biwaku druha pwd. Piotra Kozłowskiego, odbyły się pierwsze zajęcia umożliwiające zdobycia sprawności harcerskich i zuchowych. Prowadzone przez specjalistów oraz pasjonatów w danej dziedzinie - a były to: zajęcia z fotografii, majsterki, robotyki, pierwsza pomoc medyczna, zasady higienicznego trybu życia, sportowe i strażnik Betlejemskiego Światła Pokoju. Wieczorem wszyscy zasiedli przy świecowisku aby wysłuchać gawędę o Andrzeju Małkowskim, którą poprowadził hm. Piotr Łukasiewicz, a nastrojowe piosenki z gitarowym brzmieniem umilały ten czas. Wykonawców nagradzano harcerskimi okrzykami. Po dniu pełnym wrażeń, harcerze szybko ułożyli się do snu. Następnego dnia uczestników biwaku czekały zmagania w turnieju drużyn. Prowadzący byli niezwykle pomysłowi, pytania sprawdzające wiedzę i poziom intelektualny uczestników, zjadanie owoców i warzyw na czas(w tym cytryny!) oraz rywalizacje sportowe z utrudnieniem w postaci utraty możliwości korzystania z jednej z kończyn lub zmysłu wzroku czy mowy, to tylko niektóre z fantastycznych zabaw. Zwyciężyła DH ,,Włóczykije’’ z Piekar. Gratulujemy! W tym czasie zuchy zrobiły piękne świeczniki z masy solnej, ozdobione i pomalowane kolorowymi farbami zabrały do swoich domów na pamiątkę. Po obiedzie harcerze wyruszyli na bieg terenowy, zwiedzając okolicę i dotleniając się. Wszyscy bawili się znakomicie. Pożegnalny apel z rozdaniem drużynom zdobytych sprawności zakończył Biwak Noworoczny. Zmęczeni, lecz jednocześnie naładowani pozytywną energią, wrócili do domów. Cel biwaku został osiągnięty, a starania wszystkich osób przygotowujących to piękne wydarzenie – docenione. Ogromne podziękowania dla wszystkich za poświęcony czas i energię, za uśmiech i miłe słowo, a także za wszelką pomoc w organizacji tego biwaku.

Zuchowy wolontariat

Kolejny raz zuchy i uczniowie klasy I c i III a w miesiącu grudniu stali się pomocnikami Mikołaja. Przygotowali paczkę dla starszej, schorowanej, potrzebującej pomocy osobie. Do realizacji zadania wszyscy podeszli z dużym zaangażowaniem. Akcja ta nie odbyłaby się bez aprobaty i pomocy rodziców. Zgromadzone artykuły zostały zapakowane i pięknie ozdobione świątecznymi motywami wykonanymi przez dzieci. Finał wolontariatu odbył się 22 grudnia 2017 r. podczas Wigilii zuchów i uczniów, na który został zaproszony hm. Marian Pięgot wraz z pwd. Andrzejem Markiem. Zaproszeni goście przynieśli na spotkanie Światełko Betlejemskie. Podczas świętowania wszyscy dzielili się opłatkiem, składali życzenia, wspólnie kolędowali oraz wysłuchali gawędy „O wielkim sercu”. Po spotkaniu instruktorzy dostarczyli paczkę pod wyznaczony adres. Obdarowana osoba nie kryła wielkiego wzruszenia i wdzięczności dla tych, którzy przyczynili się do sprawienia jej tak wielkiej radości. Taka akcja uczy budowania świata wartości, relacji poprzez uśmiech, dobre słowo i radości pomagania. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę rodziców preferujących wychowanie poprzez troskę o drugiego człowieka.

pwd. Małgorzata Antoniak pwd. Magdalena Derlacz